Elérhetőségek
Kunszentmiklós
Kálvin tér 12.
Telefon:
+3676551010
Fax: +3676551014
E-mail:
jegyzo@kunszentmiklos.hu
Térkép
TOP_PLUSZ-1.1.3-21-BK1-2023-00013 - Petőfi emlékház kialakítása Kunszentmiklóson

Kunszentmiklós Város Önkormányzata a TOP_PLUSZ-1.1.3-21-BK1-2023-00013 kódszámú és a „Petőfi emlékház kialakítása Kunszentmiklóson” című pályázatával 256 545 504-Ft vissza nem térítendő Európai Uniós támogatásban részesült, melynek köszönhetően az alábbi célokat és eredményeket szeretnénk megvalósítani:
A projekt célja, hogy Kunszentmiklóson kerüljön kialakításra a Petőfi emlékház, aminek az egyik fő attrakciója, egy jelentős Petőfi gyűjtemény, de ezen felül kunszentmiklósi kötődésű történelmi személyek relikviái is helyt kapnak, mint például Kelemen Kornélhoz köthető tárgyak. Az épület kialakításán túl az Emlékház állandó és időszaki kiállításoknak ad helyet, melyek új funkciókkal, interaktív és családbarát elemekkel bővül. Mindezek színesítik a helyi kínálatot és az elérhető kikapcsolódási és kulturális lehetőségeket.
A projekt átfogó célja a helyi és térségi interaktív és családbarát elemek bővítése. A fejlesztést követően emelkedik a térségbe látogató turisták és a vendégéjszakák száma, ezáltal a helyben képződő jövedelem is. A fejlesztés a helyi turizmus egyik „mozgató rugója” lehet, de járási és térségi szerepe is kiemelkedő.
A projekt illeszkedik a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat által koordinált, Petőfi 200 emlékév kapcsán megvalósuló más beruházásokhoz és ESZA – típusú kezdeményezésekhez, programokhoz.
A projekt operatív célja a térség turisztikai bevételeinek a növelése, a folyamatosan növekvő látogatószám elérése, a szolgáltatás-kínálat bővítése, amely kihathat a térség foglalkoztatási helyzetére is. További cél, hogy a turisztikai szolgáltatók szoros együttműködése kialakuljon.
A projekt által elérni kívánt eredmények:
A beruházások eredményeként egy olyan széles spektrumú szolgáltatási kört kínáló turisztikai termék jönne létre, amely
• interaktív elemekkel egészíti ki a kiállítási anyagot (ki- ill. felpróbálható eszközök, szerepjátékok lebonyolítása), amelyekkel elsősorban az iskoláskorú gyermekeket szeretnénk megszólítani, bevonni;
• az interaktivitást helyezi előtérbe, ezt növeli az innovatív technológia alkalmazása is, 3 db érintőképernyős egység is beszerzésre, elhelyezésre kerül, amelyeken a kiállítás tematikájához illeszkedő információ (történeti áttekintés, fotók, filmek, esetleg egyszerű interaktív játék, teszt érhető majd el több nyelven;
• integrált látogatómenedzsment szerint működik, amelynek feladata egyrészt a látogatók igényeinek megfelelő termék kialakítása, a látogatók különböző szegmensei számára kínált szolgáltatás-csomag összeállítása, a látogatók számára nyújtott élmény folyamatos tökéletesítése, illetve a látogatók ismereteinek bővítése és az attrakcióval kapcsolatos attitűdjeik kedvező irányba történő alakítása;
• a helyi lakosság számára közösségi térként, rendezvényhelyszínként is funkcionál;
• magában hordozza a továbbfejlesztés lehetőségét (akár a tematikus tartalmak tudományos igényű további feldolgozására, a bemutatott eszközök darabszámának bővítésére, az interaktivitást növelő (technikai) eszközök bővítésére vagy éppen a tematikus tartalmakhoz igazodó programokra, rendezvényekre).
A projekt tartalmának bemutatása:
A tervezett fejlesztés helyszíne a Kunszentmiklós, Endrédy István utca 6. (hrsz. 1839) címen található, kivett általános iskola megnevezésű ingatlan, mely Kunszentmiklós Város Önkormányzata kizárólagos tulajdonát képezi. Az ingatlan Kunszentmiklós város Településrendezési terve szerint (Vt-2) történeti városközpont építési övezetbe tartozik. Az ingatlanon található iskolaépület helyi védelemben részesül Kunszentmiklós Város településképének védelméről szóló 39/2017. (XII. 22.) önkormányzati rendelete alapján. Az ingatlan nem áll sem országos, sem helyi természetvédelmi oltalom alatt, valamint sérülékeny vízbázis védőövezetét sem képezi.
A tervezett épület a történeti városközpont részét képezi, ahol a klasszicista, vagy a klasszicizmust idéző visszafogottabb építészeti jegyek, valamint hangsúlytalan, letisztult múlt századvégi épületek találhatóak. Az egységet megtartandó, valamint a megrendelői elképzeléseknek való megfelelés végett – miszerint a Virágh kúria követendő építészeti megfogalmazásként szolgálhatna – a tervezés tárgya egy tömegében és arányaiban a kúriának megfeleltetett, a bejárati elemeinek megformálásában annak bizonyos elemeit átvette, azonban tagozatai tekintetében kevésbé gazdag és kirészletezett, ill. bizonyos elemek modern felfogásban tükröződnek vissza.
Fő funkciót a kiállítótér képviseli, ami a Petőfivel kapcsolatos tárgyak gyűjteményének ad majd helyet. Lehetőség van a kiállítótér szétválasztására két különálló teremre, valamint egyben is lehet kezelni az előtérrel mobilfalak mozgatása révén. A kiállítótér előterének bal oldalán a fő funkcióhoz kapcsolódóan 60 főre méretezett vizesblokk van tervezve külön akadálymentes wc-vel, míg a jobb oldalon a recepció és ruhatár kap helyet, mögötte egy tárolást is lehetővé tevő szociális helyiséggel.
Az interaktív élményszerzés érdekében bemutathatóságot, interpretációt segítő tárgyi és immateriális eszközök beszerzése tervezett, például korhű viseletek valós vagy virtuális formában, érintőképernyős tájékoztató terminálok, QR-kód alapú online információs felületek. Az informálódást segítik elő a kihelyezett többnyelvű tájékoztató táblák is.
Az Emlékházzal Kunszentmiklós Város Önkormányzata több célcsoport megnyerését tűzte ki célul, vagyis korra, nemre érdeklődési körre és jövedelmi helyzetre tekintet nélkül mindenkinek megfelelő élményeket kínálnak. Várhatóan a tanulók lesznek az Emlékház leggyakoribb látogatói, az általános és középiskolások elsősorban tanulmányaikat kiegészítve, osztály kirándulások keretében juthatnak el az Emlékházba. A korosztálynál célkitűzés a játszva tanulás biztosítása, hiszen az információszerzés számukra interaktív módszerek segítségével a legegyszerűbb. Továbbá fontos szempont esetükben az érdeklődés fenntartása és a felfedezési lehetőség biztosítása, mivel érdeklődési körük ekkor még elég sokrétű. A pedagógusok célja a színvonalas programok szervezése, a tanulás mellett a kikapcsolódást, jó hangulatot is meghatározónak tartják. Tanulók a formális oktatás keretein kívül, családi kirándulások keretében is érkezhetnek az emlékházhoz.
Kapcsolódó galéria
Vissza az előző oldalra!